9. Тема: Рівень тексту в розвитку мовлення молодших школярів
Методичні рекомендації: студентам необхідно проаналізувати поняття «тексту» як об’єкту лінгвістичного дослідження та дослідити роль різнорівневої структури тексту.
Базова термінологія з теми: переказ, твір, мовленнєва помилка, норми оцінювання письмових робіт.
Перелік питань для самостійного опрацювання
Класифікація переказів.
Вид усних і письмових творів.
Мовленнєві помилки учнів. Типи помилок. Методика роботи над морфологічними, синтаксичними, стилістичними помилками.
Критерії і норми оцінювання учнівських переказів і творів.
Завдання для самостійної роботи
Розкрийте методику формування в молодших школярів умінь будувати діалог.
Продемонструйте її на прикладі фрагмента уроку, присвяченого складанню діалогу.
Доберіть доступні для засвоєння молодшими школярами етикетні формули звертання, вітання, прощання, прохання, згоди, відмови, вибачення.
Підготуйте конспекти уроків докладного і вибіркового письмових переказів тексту.
Розробіть конспекти уроків, присвячених стислому і творчому усним переказам розповідного тексту.
Розкрийте методику формування в учнів початкових класів умінь здійснювати самоперевірку і найпростіше редагування власного переказу чи твору.
Питання для самоконтролю
Які види мовлення перебувають у центрі уваги початкової мовної освіти.
Які фактори впливають на успішність розвитку зв’язного мовлення школярів?
Назвіть перелік мовних норм, які охоплює культура спілкування. Розкрийте зміст роботи над кожною нормою в початкових класах.
Охарактеризуйте види мовленнєвої діяльності, розвиток яких здійснюється в початковій школі відповідно до чинних навчальних програм.
Які особливості має діалогічне мовлення?
У чому полягає особливість методів розвитку мовлення?
Охарактеризуйте конкретні вміння учнів у побудові зв’язних висловлювань?
Над якими видами усних і письмових творів працюють молодші школярі?
Обов’язкові та додаткові завдання, приклади виконання завдань
Орієнтовна розробка уроку розвитку зв’язного мовлення
Тема: Докладний переказ тексту «Узимку».
Мета: формувати в учнів уміння створювати докладний переказ тексту; розвивати вміння ділити текст на частини, складати план тексту, послідовно викладати свої думки; збагачувати та активувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до природи, розширювати кругозір учнів.
Обладнання: текст «Узимку» за А. Морозовим, карта із зображенням Київського моря, ілюстрації із зображенням тварин, які живуть у Київському морі.
Хід уроку
Вступна бесіда про розташування Київського моря (з використанням карти), про тварин, які живуть у його водах. У ході бесіди школярі з’ясовують, що Київське море створене штучно, глибина його не велика і взимку біля берегів воно замерзає, однак життя в ньому не вмирає.
Повідомлення мети та теми уроку.
Учитель повідомляє, що на уроці школярі писатимуть докладний переказ тексту «Узимку», в якому йдеться про Київське море.
Читання тексту вчителем.
Узимку
Підводні мешканці Київського моря і прибережних озер знають, що січневі морози жартувати не люблять.
Усі приготувалися до зими вчасно. Жаби зарилися у мул і міцно сплять. Крупні, із золотистою лускою коропи зібралися у глибокій ямі під згірком. Дрімають. Тільки злегка здригають червоними плавцями та хвостами час від часу ворушать, свіжу воду в яму заганяють.
Пусто під крижаним дахом на мілководді. Тільки інколи заверне сюди в пошуках корму косячок червоноперок або пропливе зелена щука. Гострозуба розбійниця продовжує полювати і в січні.
За А. Морозовим.
Аналіз змісту тексту.
З’ясування не зрозумілих слів і висловів.
а) Які слова чи вирази з тексту вам не зрозумілі?
б)Як розумієте вислів у глибокій ямі під згірком?
в)Що означає слово мілководдя?
г)Як уявляєте собі косячок червоноперок?
Робота над темою і головною думкою тексту.
а)Про що ви дізналися з тексту?(Про життя тварин у Київському морі взимку).
б)У якій послідовності автор знайомить вас із тваринами?(Спочатку повідомляється про жаб (вони зарилися в мул і сплять), потім ідеться про коропів: вони дрімають у глибокій ямі; далі розповідається про червоноперок і щуку, що часом запливають на мілководдя в пошуках корму).
в)Чому в Київському морі живуть не морські тварини, а ті, що водяться в річках?(Бо в цьому морі прісна вода. Воно штучне і наповнене водою річок).
г)Що нового ви дізналися для себе з цього тексту?
Аналіз структури тексту.
а)На скільки частин можна поділити текст?
б)Про що йдеться в кожній частині?
в)Який у тексті зачин?
г)Чи є в тексті кінцівка?
д)Яку б кінцівку ви дібрали до цього твору?
Складання плану майбутнього переказу.
Учитель пропонує учням самостійно скласти план, надаючи індивідуальну допомогу окремим учням.
Після завершення цієї роботи відбувається зачитування складених планів кількома учнями.
Прослухавши план одного з них, доцільно запитати: «А в кого план складений інакше?» На похвалу заслуговують ті учні, у яких план не такий, як у більшості однокласників.
Повторне читання тексту вчителем із настановою на спостереження за мовним оформленням тексту.
Аналіз мовного оформлення тексту.
а)Як автор називає тварин, які живуть у морі? (Підводні мешканці).
б)Поясніть, у якому значенні вжито дієслово жартувати в реченні: «Морози жартувати не люблять»? (Переносному).
в)Якими словами автор описав коропів? (Крупні, із золотистою лускою).
г)Якими словами автор передав рух плавців і хвостів коропів? (Здригають плавцями, ворушать хвостами).
г)Що можете сказати про значення цих дієслів? (Вони близькі за значенням – синоніми).
д) З якою метою автор використав ці синоніми? (Для уникнення повторення того самого слова, точнішої передачі рухів).
е)Не забувайте й у своїх переказах використовувати цей прийом.
є)Які ще синоніми є в цьому тексті? (Сплять, дрімають; щука, розбійниця).
ж)Чим укрите мілководдя узимку? (Льодом).
з)Як написано про це в тексті? (Пустинно під крижаним дахом мілководдя. Лід автор назвав крижаним дахом).
и)Не забудьте про цю авторську знахідку у своїх переказах.
і)Чому щуку в тексті названо гострозубою розбійницею? (Бо вона хижа риба).
Орфографічна робота.
Учень звертає увагу учнів на зроблені ним на дощі записи слів із підкресленими орфограмами:
Узимку, Київське море, прибережний, згірок, пустинно, мілководдя, червоноперки.
Можливий інший варіант цієї роботи, коли вчитель викликає до дошки учнів, диктуючи їм складні для написання слова і вирази. Під час записування школярі коментують, чому так пишуть, а не інакше.
Записування переказу в зошити.
Перед записуванням учитель націлює учнів ще раз перечитати свій план і записати переказ відповідно до складеного плану. Слід також нагадати, що кожну структурну частину тексту необхідно писати з нового абзацу.
Під час самостійної роботи вчитель надає індивідуальну допомогу окремим учням, які зіткнулися з труднощами.
Перевірка виконаної роботи.
Після написання переказу слід обов’язково спонукати учнів до самоперевірки. За наявності часу доцільно заслухати в класі кращі перекази, які вибирає вчитель, переглядаючи побіжно учнівські роботи під час виконання їх школярами. Це мають бути перекази не обов’язково сильніших учнів, а й тих, хто просунувся вперед у порівнянні з попередньою роботою такого виду.
Підсумок уроку.
Чого навчилися на уроці?
Що допомогло послідовно передати зміст тексту?
Які труднощі виникали під час написання переказу?
Що нового дізналися на уроці?
Література
Бадер В. І. Розвиток зв’язного мовлення школярів: Навч. посіб. – К.: ІЗМН, 1997. – 92с.
Бадер В. І. Розвиток усного та писемного мовлення молодших школярів. – К.: – АПН, 2000. – 316 с.
Баєв Б. Ф., Головань Н. О. Особливості внутрішньомовної підготовки усного монологічного мовлення в учнів 1– 3 класів // Психологія. – 1973. – Вип. 12. – С. 82-88.
Большакова І. Ситуативна навчально – мовленнєва діяльність школярів на уроках української мови // Початкова школа. – 2002. – №10.
Галуза В. Чарівний світ української слова на кожному уроці // Початкова школа. – 2002. – №1.
Дубовик С. Розвиток діалогічного мовлення школярів на уроках української мови // Початкова школа. – 2002. - №7.
Ігнатенко Т. Творчі завдання на уроках розвитку мовлення // Початкова школа. – 2006. – №2.
Кравчук Д.М. Писемне мовлення учнів 1– 3 класів: Посіб. для вчителів. – К.: Рад. шк., 1985. – 136 с.
Крайнова Ж. Формування комунікативної компетентності молодших школярів на заняттях з рідної мови // Початкова школа. – 2003. - №11.
Крикун М. Роль слова в розвитку зв’язного мовлення молодших школярів // Початкова школа. – 2003. – №11.
- 1. Тема: Фонетичне членування мовного потоку. Український складоподіл. Наголос
- Питання для самостійного опрацювання
- Завдання для самостійної роботи
- Література
- Література
- 1.Тема: Чергування │о│, │е│ з │і│. Чергування │е│ з │о │після │ж│, │ч│, │ш│ та│й│. Чергування │у│з│в│, │і│ з │й│
- 1.Тема: Орфоепія як розділ мовознавства
- Методичні рекомендації: під час опрацювання теми необхідно звернути увагу на такий розділ мовознавства як орфоепія, розглянути основні риси української літературної вимови.
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 1.Тема: Графіка української мови
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 1.Тема: Апостроф. Уживання м’якого знака. Правила переносу слів з рядка в рядок
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 2.Тема: Вживання великої літери. Правопис слов’янських та чужомовних прізвищ
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 3.Тема: Орфографічний аналіз тексту
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 2. Тема: Відмінювання прикметників. Правопис прикметників
- 3. Тема: Способи словотвору іменників та прикметників. Правопис складених іменників та прикметників
- Цвіте в лузі калина
- 4. Тема: Відмінювання числівників. Синтаксичні зв’язки числівників з іменниками
- 5. Тема: Морфологічний аналіз іменних частин мови. Індивідуальна робота з текстом
- 6.Тема: Творення дієслівних форм. Правопис дієслів та його форм
- 7. Тема: Дієвідмінювання. Морфологічний аналіз дієслів. Правопис е, и в особових закінченнях дієслів
- 8. Тема: Правопис прислівників. Словотвірний та морфологічний аналіз прислівника
- 9. Тема: Прийменник як службова частина мови.
- 1. Тема: Слова-речення. Звертання. Вокативні речення
- 2.Тема: Речення з однорідними членами
- 3. Тема: Вставні та вставлені конструкції
- 4. Тема: Аналіз ускладненого речення. Робота над текстом
- 5. Тема: Безсполучникові складні речення
- 6. Тема: Конструкція з чужим мовленням
- 7. Тема: Принципи української пунктуації. Система розділових знаків
- Парк «Софіївка»
- Перлина Криму
- 8. Тема: Складне синтаксичне ціле
- 9. Тема: Пунктуаційний аналіз текстів
- Рушники
- 10. Тема: Період як синтаксична структура
- Тексти для орфографічного та пунктуаційного розборів Текст 1
- Текст 2
- Текст 3 Cтеповий край
- Текст 4 Дещо про писанку
- Текст 5
- Текст 6
- Текст 7 Славутич
- Текст 8 Душа природи, душа добра
- Текст 9 Сам собі синоптик
- Текст 10 у полоні пісень Володимира Івасюка
- Текст 11 Музика-безмежне звукове море
- Текст 12 Степ
- 1. Тема: Тенденції розвитку української мови на сучасному етапі
- Питання для самостійного опрацювання
- 1. Взаємозв’язок української мови з іншими мовами.
- 4. Доберіть до слів іншомовного походження українські відповідники; складіть з ними речення.
- Література
- 2.Тема: Комунікативні ознаки культури української мови. Мовні норми
- Питання для самостійного опрацювання
- 1. Поняття про культуру мови та мовлення.
- 1. Поясніть, що таке культура мови та мовлення.
- Література
- 3.Тема: Термінологія обраного фаху
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 4. Тема: Становлення і розвиток наукового стилю української мови
- Питання для самостійного опрацювання
- Література
- 1. Тема: Методика навчання української мови як педагогічна наука
- 2. Тема: Методи навчання грамоти
- 3.Тема: Наукові основи методики навчання грамоти
- 4.Тема: Букварний період навчання грамоти
- 5. Тема: Післябукварний період навчання грамоти
- I. Вихідні відомості про підручник.
- II. Добукварна частина
- III. Букварна частина
- IV. Художнє і технічне оформлення букваря
- V. Висновок про підручник, його загальна науково – методична оцінка
- 6. Тема: Наукові основи методики розвитку мовлення молодших школярів
- I.Переказ оповідання
- II. Колективне складання твору на задану тему
- III. Складання твору за малюнком
- 7. Тема: Лексичний рівень роботи з розвитку мовлення
- 8.Тема: Методика роботи над словосполученням і реченням
- 9. Тема: Рівень тексту в розвитку мовлення молодших школярів
- 10. Тема: Формування і розвиток навичок читання
- 11. Тема: Особливості роботи над творами різних родів і жанрів
- 12. Тема: Уроки класного читання
- 14. Тема: Урок української мови
- 1. Тема: Виникнення та розвитокКиївської Русі
- 2. Тема:Київська Русь наприкінці х – у першій половині хі ст.
- 3.Тема:Київська Русь у другій половині хі – першій половині хііі ст.
- 4. Тема:Галицько-Волинське князівство – етнічна держава українців
- 5. Тема: Виникнення українського козацтва та Запорозької Січі
- 6. Тема:Національно-визвольна війна українського народу підпроводом б. Хмельницького, її політичні результати
- 7. Тема: Культура на українських землях
- 8. Тема: Українська культура у хvii- XX ст.
- 9. Тема: Українська мова серед інших слов’янських мов. Походження української мови (характеристика різних концепцій). Класифікація мов
- 10. Тема:Етнічна релігія слов’янських народів
- 1. Тема: Исторические и фонетические процессы, вызванные воздействием соседних звуков
- 2. Тема: Слог и слогоделение. Ударение. Интонация
- 3. Тема: Лексика современного русского языка с точки зрения ее происхождения и сферы употребления
- 4. Тема: Лексика современного русского языка с точки зрения активного и пассивного запаса, стилистической принадлежности и экспрессивной окраски
- 5.Тема: Словообразование
- Порядок словообразовательного анализа
- 6. Тема: Наречие. Слова категории состояния
- Морфологический анализ слов категории состояния
- 7.Тема: Односоставные предложения
- 8. Тема: Осложненное предложение
- 1.Тема: Из истории развития методики обучения русскому языку как второму в школах Украины
- 2.Тема: Учебник как центральный компонент учебно-методического комплекса
- 3.Тема: Характер и основные направления работы в период устного практического курса
- 4.Тема: Совершенствование и развитие навыков аудирования и говорения в период обучения грамоте
- Задания, используемые для проверки понимания услышанного
- 5.Тема: Развитие диалогической и монологической речи учащихся
- 6.Тема: Специфика работы по обучению чтению по-русски в условиях украинско-русского двуязычия
- 7.Тема: Методика проведения уроков чтения и анализа произведений различной стилевой принадлежности
- Тридцать зерен
- Для зимнего букета
- Осеннее утро
- Спустя рукава
- Повтори и дополни
- 8.Тема: Контроль и оценивание знаний, умений и навыков по русскому языку учащихся начальной школы
- 1. Тема: Англійські народні казки. Малі форми фольклору. Пісні Матінки Гуски
- 2.Тема: Літературна казка Великобританії. Літературні казки о. Уайлда, р.Кіплінга, б. Поттер
- Анотація до казки е.Блайтон „Знамените каченя Тім”
- 4. Тема: Літературні казки Дж. Р.Р. Толкіна, Енід Блайтон, Хью Лофтінга, д. Біссета, Дж. Дональдсон
- Приклад написання рецензії (на „Книгу Джунглів ” р. Кіплінга)
- 5. Тема: Американський фольклор та його особливості. Дж. Харріс „Казки дядечка Римуса”
- 6. Тема: Північноамериканська літературна казка (л.Ф.Баум, е.Б. Уайт, Доктор с’юз)
- 7. Тема: Огляд сучасної північноамериканської літератури для дітей
- 8. Тема: Австралійська та канадська література для дітей дошкільного віку
- 9. Тема: Народні казки країн Європи. Скандинавські казки
- 10. Тема: Німецькі та австрійські казки. Казки р. Е. Распе, братів Якоба та Вільгельма Грім, е. А.Гофмана, в.Гауфа
- 11. Тема: Романомовна література. Народні та літературні казки Франції.
- 12. Тема: Романомовна література. Народні та літературні казки Іспанії , Італії та Румунії. Казки Дж. Родарі та к. Колоді .
- 13. Тема: Західно слов’янська дитяча література (болгарська, польська, чеська, словацька, сербська , хорватська, македонська)
- 14. Тема: Фольклор російського народу. Російська та білоруська народна казка. Казки о.М. Афанасьєва та о.С.Пушкіна.
- 15. Тема: Казки с.Т. Аксакова, в.М.Гаршина. Уральські скази
- 16. Тема: Віршовані казки к.І.Чуковського, с.Я.Маршака, с.М. Михалкова
- 17. Тема: Казки та оповідання про природу (в. В.Біанкі, м.М.Пришвін). Сучасна російська казка ( м.М. Носов, е.Успенський)
- 1. Тема: Формування в молодших школярів англомовної лексичної компетенції
- Етапи формування репродуктивної лексичної навички
- 2. Тема: Формування в молодших школярів англомовної граматичної компетенції
- Етапи формування репродуктивної граматичної навички
- 3. Тема: Формування в молодших школярів англомовної фонологічної й орфоепічної компетенції
- Етапи формування артикуляційної навички
- 4. Тема: Формування в молодших школярів англомовної орфографічної компетенції
- Об’єктивні труднощі навчання читання, зумовлені
- 1)Труднощами орфографічної та графічної систем англійської мови
- 5. Тема: Формування в молодших школярів англомовної компетенції в аудіюванні
- Мовні труднощі аудіювання
- 6. Тема: Формування в молодших школярів англомовної компетенції в читанні
- Зміст навчання читання на початковому ступені
- 7.Тема: Формування в молодших школярів англомовної компетенції в говорінні
- Типи та види вправ для навчання діалогічного мовлення
- 8. Тема: Формування в молодших школярів англомовної компетенції в письмі
- Вузьке й широке значення терміну „письмо”