Уроки зустрічі з книжкою
У центрі уваги сучасної школи має бути людина, її духовний світ, творчі здібності, високі моральні якості. Великий вплив на формування особистості належить книжці. Це потребує корінних змін у системі викладання літератури в початковій ланці школи.
Основою літературних занять е насамперед читання і вивчення художніх творів. Та виховати школяра допитливим і вдумливим читачем не так просто. Здійснити це можливо за умови, коли інтелектуальне життя школяра проходитиме серед книжок. Все це успішно можна реалізувати на уроках позакласного читання.
Проблема позакласного читання — одна з найважливіших і найскладніших у сучасній освітній практиці взагалі і методиці читання зокрема. По-перше, непросто визначити тему і тип уроку, дібрати книжки для читання; по-друге, не завжди вдається організувати читання потрібних текстів усіма учнями класу; нарешті, важко побудувати урок-бесіду методично правильно і цікаво.
У молодших класах згідно з літературним матеріалом варто виділити такі типи уроків позакласного читання: тематичні, жанрові, авторські (окремого письменника), змішані (комбіновані), інтегровані.
На цих уроках матимуть місце різноманітні види занять з дитячою книжкою: уроки читання-слухання; уроки-подорожі, уроки-диспути, уроки-вікторини, уроки-конкурси, уроки-бесіди (судження), уроки творчості, уроки-ранки, усні журнали тощо.
Такі заняття матимуть не лише іншу структуру, а й спрямованість. Вони мають формувати читача, який з ї класу самостійно набуватиме необхідних знань через «діалог» з автором твору.
Отже, слід подбати про ретельний добір літературних творів для уроків позакласного читання. Це мають бути книжки високої художньої і пізнавальної цінності, які сформують в учнів здатність до співпереживання, уміння
«читати» словесні образи, усвідомлювати індивідуальність письменника, вміння отримувати естетичну насолоду від прочитаного тощо.
Звідси у початковій ланці школи значно посилюється увага до естетичної функції художнього слова. Воно має осмислюватися як засіб художнього образу. Разом з тим, слово буде розглядатися не ізольовано, а в образній системі твору. А тому уроки — зустрічі з книжкою мають бути уроками роздумів, глибоких переживань. Справді, захоплюючись моральною красою персонажів твору, прагнучи наслідувати їхні вчинки, дитина починає думати про себе, оцінювати свої дії і поведінку. Роздуми над книжкою стають інтелектуальною потребою. Окрім того, книжка відкриває перед дитиною навколишній світ, ознайомлює з різними поняттями, розповідає про нові явища в природі, вчить пізнавати життя. З книжки починається і самовиховання.
Читання школяра має бути цілеспрямованим, а методика проведення уроків позакласного читання змінюється у бік розвитку літературної творчості кожного з них. Під час аналізу того чи іншого літературного твору варто ставити такі питання і завдання, які б спонукали учня побувати в ролі «маленького письменника», «художника слова», «актора» і т. ін.
Звідси стає зрозумілою вимога методики — читаючи ліричні вірші, вводити дітей у світ художніх образів через почуття, а далі вести від почуттів — до думок, самостійних висновків.
Подаємо зразок уроку в 1 класі і радимо простежити за педагогічне вивіреною структурою такого заняття та системою поєднання типу уроку і видів роботи на ньому.
1 клас (чотирирічна початкова школа)
Тема. На шлях я вийшла ранньою весною.
Матеріал до уроку. Леся Українка, «Веснянка».
Обладнання. Портрет Лесі Українки в ранньому віці; альбом «Леся Українка: життя і творчість у документах, фотографіях, ілюстраціях»; картки слів.
Мета. Вчити слухати і отримувати естетичну насолоду від поезії; познайомити з видатною поетесою України — Лесею Українкою; розвивати естетичні смаки; виховувати спостережливість, відчуття краси природи.
Хід заняття
I. Підготовча робота до сприймання твору на слух.
Послухаймо, діти, що там за вікном чути? (Щебет пташок; шум вітру; тріснула гілочка на вершечку дерева; гамірно на вулиці).
Які ж зміни сталися в природі? (Зійшли сніги; віддзвеніли струмочки; просохли стежки; де-не-де зазеленіла травичка на пагорбах; з'явилися перші весняні квіти; лагідно світить сонечко; стало тепліше; день подовшав).
Постарайтесь знайти найбільш точні слова для описання сьогоднішнього ранку.
Учитель відкриває стрічку для слів із віконцями:
Ранок
Учні називають слова, вчитель вставляє картки у віконце, і діти читають. (Ранок сонячний, погідний, теплий, привітний, ніжний, світлий, веселий, весняний та ін.).
— А хто господиня такого ранку? (Весна). Як можна її назвати? (Тепла, ясна, мила, чарівна, люба, весела, щедра, рання, загадкова та ін.).
Весна
Заплющимо очі і пошепки вимовім: весна...
Розплющимо очі. Яке почуття виникло у нас? (Стало тепло і приємно; настрій радісний; хочеться співати).
II. Вчитель виразно читає вірш Лесі Українки «Веснянка».
У вступному слові він розповідає учням Географічні дані Лесі Українки, розказує, кому вона присвятила цей вірш (сестрі Олесі)...
Народилась Леся на Волині. Тут вона вперше побачила життя, сонце, тут почула рідне слово — вкраїнське.
У Лесі було двоє братів — Михайло і Микола, три сестри — Ольга (Олеся), Оксана, Ізидора. Отже, всього у сім'ї Косачів було шестеро дітей. (Показ портрета Лесі у малому віці і фотографії з альбома всіх дітей Косачів).
Леся була привітною і допитливою дівчинкою, надзвичайно вразливою та чуттєвою до краси. Вона була милосердною до всього і до всіх, їй хотілося захистити зайченя від вовка, першу квіточку від негоди, подругу — від хвороби, людину — від зла.
Для менших братика і сестричок Леся була і вихователькою, і наставником, і вчителькою. Отож для сестри Ольги (Олесі) вона написала вірш «Веснянка». Послухайте його.
III. Усвідомлення прочитаного.
— Що ви відчували, слухаючи вірш «Веснянка»? (Хотілось усміхнутися; подивитись у віконце; заспівати про весну; захистити ранні квіточки від холодів, дощів і снігів; написати подібне).
— З яким настроєм написано вірш? (З радістю; з надією на краще; з впевненістю в перемогу).
— Який стан природи передано у вірші? (Прихід весни; ясне сонечко; ще весняні негоди).
— Чи вчувається музика у вірші? Якщо так, то яка? Весела чи сумна? Танець чи марш? (Відповіді дітей).
— Про що просить поетеса сестру? Заплющіть очі, опустіть голівки і ще раз послухай те і вслухайтесь у рядки:
Як бідну первістку,
Дочасну, морози поб'ють.
І кущик любистку
Холоднії роси поллють, —
Не плач, моя роже,
Весна переможе!
Весняного ранку
Співай, моя люба, веснянку!
Підніміть голівки, розплющіть очі. Що ви побачили і відчули, слухаючи ці рядки? (Стало холодно; побачив підсніжник, а тут — сніг, плюта; шкода, хочеться накрити квіточку тощо).
Як показано у вірші любов до сестри? Давайте заповнимо пусті віконця.
Олесю
(серденько, моя люба, моя роже, сестрице, не плач, згадай, співай).
— А чи не захотілось вам проспівати веснянку? (Всі учні класу співають «Подоляночку», а п'ятеро дівчаток у віночках танцюють під спів пісні).
IV. Колективний розгляд книжки, в якій вміщено вірш Лесі Українки «Веснянка».
— Який твір ви слухали? Як він називається? (Вірш «Веснянка»). Графічне зображення.(_________).
Хто автор вірша? Де на обкладинці написано прізвище автора? Покажіть. Спробуйте прочитати. (Читають і хором повторюють).
А що ви дізнались про Лесю Українку?
Доповнення. Так, Леся була такою ж дитиною, як і ви. Товаришка дитячих літ майбутньої поетеси Варя (Варвара Йосипівна Дмитрук) згадує: «Леся не виділялася з-поміж нас ні одягом, ні поведінкою. Разом з сільською малечею бігала влітку в поле, на пастовень (пасовище). Любила стрічати ввечері череду. Ото вийдемо гуртом за село, посідаємо на моріжку і ждемо, пісень співаючи...» Дівчинку вражала бідність селян і дітей, з якими вона дружила.
Мужньою була наша Леся протягом усього життя. Цієї мужності вчилася вона у Тараса Шевченка... Щирою і ніжною була у своїх поезіях, казках, поемах. Цього вона вчилася у рідного українського народу — з його казок, пісень та колисанок.
Де написано заголовок книжки? Покажіть і прочитайте (3б. «Веснянка»).
Що ще ми бачимо на обкладинці? У збірці тільки один вірш чи більше? Як переконатись? (Розглядається книжка посторінкове).
V. Рекомендації.
Вдома розкажіть рідним про Лесю Українку, про її вірш «Веснянка», який вона адресувала своїй сестрі.
Відшукайте у домашній бібліотечці книжки Лесі Українки, розгляньте їх, принесіть, хто може, у «Куточок читача».
Намалюйте те, що вас найбільше вразило у вірші «Веснянка».
Уроки позакласного читання у 2 класі мають свої особливості. Основне завдання цих уроків — пробудити і сформувати інтерес до самостійного читання книжок, тобто до читання для себе і про себе. Щоб виконати навчальне завдання початкового етапу, треба мати книжки — «колективки». Розуміємо, що в нинішніх умовах справитись із такою вимогою нелегко. Але без такого фонду навчання учнів самостійного читання неможливе. Радимо вчителеві подумати про створення міні-підручників, книжечок-виручалочок для уроків роботи з дитячою книжкою.
Вважаємо за потрібне планувати тематику уроків позакласного читання не на один рік, а, дотримуючись принципу концентричності, на перспективу. Перспективні плани допоможуть учителеві краще окреслити етапи інтелектуального зростання учнів. Класовод прискіпливіше ставитиметься до добору книжок для різних вікових груп. А уроки — зустрічі з книжками, бесіди за ними не будуть схожі одна на одну, а викликатимуть захоплення та інтерес у дитини тією чи іншою темою, жанром чи автором. Закономірно, частина уроків позакласного читання буде тісно пов'язана з тематичним, жанровим чи авторським принципом уроків класного читання.
Під час планування уроків слід враховувати читацькі інтереси учнів кожного класу і можливості книжкового фонду. Твори обов'язково повинні хвилювати дітей, викликати добрі почуття. Тому під час аналізу твору краще йти від особистісних вражень учня від прочитаного. Бесіду важливо розпочинати з питань: які почуття виникли у тебе під час читання (слухання) вірша? Що здивувало тебе? Що сподобалось у творі? Які думки навіює?
Збагачують зміст навчального матеріалу, допомагають учням переконуватись у важливості раніше одержаних знань міжпредметні зв'язки, інтегровані завдання. Такі зв'язки і завдання ми передбачили у ході уроку — зустрічі з поезіями Лесі Українки у 2 класі.
2 клас (чотирирічна початкова школа)
Тема. І уявлялись Лесі осінні ліси, засніжені поля...
Матеріал до уроку. Леся Українка, «Осінь», «Мамо, іде вже зима».
Мета. Формувати читацьку самостійність другокласників; розширити і уточнити відомості про Лесю Українку, її тонку чутливість до краси природи; розвивати вміння прислухатися до звучання рідного слова, робити посильний аналіз художнього образу природи через слово поезії; виховувати спостережливість, творчу уяву.
I. Розв'язування завдань на орієнтування в дитячих книжках.
Розгляньте виставку книжок. Хто їх автор? (36. «На зеленому горбочку», «Ясні само цвіти», «Літо краснеє минуло», «Веснянка», «Тиша морська», «Лелія», «Біда навчить», «Плине білий човник»). Прочитайте їх назви. Зіставте малюнки на обкладинці з назвою книжки.
Як ви думаєте, з чиїми поезіями ми сьогодні ознайомимось? Про що вони? Хто здогадався?
Так, так, ми сьогодні знову зустрічаємось з Лесею Українкою, нашою Лесею — великою поетесою України.
— Пригадайте, що ви вже знаєте про Лесю Українку. Які її твори пам'ятаєте? З якою збіркою із виставок ви вже ознайомлені? (Діти пригадують).
II. Виразне читання вчителем вірша Лесі Українки «Осінь».
а) Слово вчителя.
— У наші дні Лесю Українку знають у всьому світі. Вона мала великі здібності, була працелюбною, старанною. У п'ять років уже вміла читати і писати. А в дев'ять років писала досить непогані вірші, в тринадцять — почала друкуватись.
Дещо раніше, взимку 1881 р., в Луцьку, на річці Стир, Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала — почала боліти нога, потім рука. Думали — ревматизм, лікували домашніми засобами.
Пізніше виявилось: у неї туберкульоз кісток, тому Леся не ходила до школи, не сиділа за партою, не відповідала біля дошки, не бігала з ровесниками гучними шкільними коридорами. Та дівчинка була дуже здібна до науки, працьовита, вчилася самотужки. Вчителями її були мати — письменниця Олена Пчілка, батько — юрист Петро Антонович, книжки і саме життя.
Мати добирає їй псевдонім Українка і публікує її вірші у журналі «Зоря» («Конвалія» і «Сафо»). Відтоді і пішло — чудові поезії підписувались цим гордим, ніжним і красивим ім'ям — Леся Українка.
Чому Українка? Та тому, що в сім'ї Косачів панували український дух і звичаї. А мати «завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою, щоб вони змалу пізнавали її найбільше». (З листа Олени Пчілки, 1892 р.). Справді, своєю здібністю до мов Леся вдалася в матір.
Дитячі роки майбутньої поетеси минули на Поліссі — Луцьк, Ковель, Колодяжне. На все життя вона полюбила росисті волинські луки, тихі лісові озера, предковічні соснові бори, красу рідної землі, народну казку.
б) Підготовча робота до слухання вірша Лесі Українки «Осінь».
— Заплющіть очі і пошепки вимовте: зима... Яке почуття виникло? (Стало холодно і сумно; стало шкода за літом, за золотою осінню).
А чи можна зупинити прихід зими? (Відповіді дітей — суперечливі, непереконливі).
Послухайте вірш Лесі Українки і подумайте, чи немає переконливої відповіді у цій поезії на наше питання.
в) Вчитель читає вірш «Осінь».
III. Бесіда — роздуми над прочитаним.
— Які думки стверджує поезія про прихід зими? (Зима неминуче прийде. Осінь мусить поступитися зимі, хоч вона цього не хоче).
— Які почуття навіяла ця поезія? (Поезія навіває почуття смутку, жалю за красою осені).
— Як ви розумієте вислів «Рветься осінь руками кривавими до далекого сонечка любого»? Які слова допомогли вам у міркуваннях? (Пояснення значення метафор (без вживання терміну): рветься, руками кривавими, до далекого сонечка).
— Що б ви хотіли попросити у сонечка? (Щоб воно ще світило; щоб ще гріло; щоб не поступалося).
— Що бачите і уявляєте собі, коли слухаєте рядки? (Перечитування вчителем або підготовленим учнем).
Так для сонечка осінь убралася,
мов цариця у свято врочистеє, все,
що є на сім світі найкращого,
все зібрала на пишний убір.
(Відповіді дітей).
Які слова і словосполучення допомогли вам це побачити і уявити? (Учні розкривають значення метафори осінь убралася, порівняння мов цариця, добирають епітети (близькі за значенням слова) до пишний убір).
Як поетеса ставиться до осені? З чого це видно? (Спробуйте розказати про почуття поетеси від свого імені).
Якими барвами ви проілюстрували б цей уривок?
(Конкурс «Юних художників»).
IV. Самостійне ознайомлення з новою книжкою Лесі Українки «Плине білий човник».
Настанова вчителя.
Візьміть у руки книжечку, роздивіться малюнки, прочитайте надписи.
Хто автор цієї книжки?
У цій книжечці один твір чи багато? Як швидко знайдете вірш «Мамо, іде вже зима»? (Подивимось у зміст).
Знайдіть цей вірш і уважно прочитайте.
V. Самостійне читання вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима». Аналіз самостійно прочитаного вірша.
VI. а) Відтворення змісту прочитаного з опорою на ілюстрації.
б) Самоаналіз (завдання для самоаналізу записані на дошці),
Ознайомтесь із завданнями для самоаналізу. Ще раз перечитайте вірш.
Які почуття виникли у вас під час читання вірша? (Почуття гордості за сміливість пташини; а мені шкода пташину, їй немає що їсти, холодно; мені захотілось допомогти усім пташкам, зробити їм годівнички).
Що здивувало вас у вірші? Зачитайте. («Чом же вона не втіка? Нащо морозу чека?»; «Не боїться морозу вона, не покине країни рідної» тощо).
Яку музику можна придумати до цих рядків:
Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної.
Жде, що знову прилине весна.
— Ця музика весела чи сумна? Вальс чи марш? (Відповіді дітей — «маленьких композиторів»).
в) Підпис ілюстрацій словами вірша. (До першої ілюстрації: «Мамо, чи кожна пташина в вирій на зиму літає?» До другої: «Мамо! Ті сиві пташки сміливі, певно, ще й дуже, чи то безпечні... бач — розспівалися як!»).
VII. Підсумок уроку і рекомендації до самостійної роботи з книжками.
— Чи сподобався вам вірш «Мамо, іде вже зима»? Наші юні актори підготували його інсценізацію. Подивимось? Вмощуйтесь гарненько і дивіться.
а) Інсценізація уривка вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима».
Сидить мати біля вікна, вишиває синочкові сорочку, тихо наспівує пісню. Тут вбігає син.
Син. Мамо, Іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мати. Знаю, знаю.
Чую, як за вікном завиває,
шибки снігом заліпляє.
Син. Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?
Мати відривається від роботи, підводить сина до вікна.
Мати. Ні, не кожна.
Онде, бачиш, пташина сивенька
Скаче швидко отам біля хати, —
Ще зосталась пташина маленька.
Син. Чом же вона не втіка?
Нащо морозу чека? Мати. Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної.
Жде, що знову прилине весна.
б) Узагальнення.
Про що нове і цікаве ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
Яким би ви хотіли бачити наступний урок позакласного читання?
— Самостійно знайдіть і прочитайте вірші чи казки Лесі Українки; наш «Куточок читача» намагайтеся поповнити новими книжечками поетеси.
Ми подали два уроки — зустрічі з поезіями Лесі Українки, намагались привернути увагу до різноманітних форм і видів діяльності вчителя й учнів під час сприйняття художнього твору і його ліричного образу.
Вважаємо, що такий підхід до розвитку особистості через книжку відповідає завданням дня та орієнтує вчителя початкових класів на реальне поліпшення навчання і виховання молодшого школяра.
Лекція № 10 (2 години)
Лінгвістична основа методики навчання молодших школярів рідної мови з урахуванням взаємозв'язку всіх її аспектів.
План лекції.
Значення і завдання основ фонетики і графіки, орфографії, морфемної будови слова, граматики, лексикології.
Сучасні методи, прийоми вивчення мови в початкових класах.
Вивчення мовних явищ на основі зв'язного тексту. Реалізація культурологічної лінії програми.
Методика формування граматичних понять.
Типи і структура уроків рідної мови в початкових класах.
сучасні вимоги до уроків рідної мови.
Рекомендована література
1. Блик О.П. Фонетика, орфоепія, графіка, орфографія. - К.: Рад. школа, 1988.
2. Варзацька Л.О., Вашуленко М.І., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В Рідна мова. 4(3)клас. -К.: Освіта, 1995.
3. Варзацька Л..О., Голокозакова Ж.Г., Паламар Л.М. Рідна мова і мовлення. 1 клас. -
К.: Еліп, 1995.
4. Вашуленко М.С., та ін. Навчання в 3 класі чотирирічної і 2 класі трирічної початкової школи: посібник для вчителя: Рідна мова. Читання. Русский язык. - К.: Освіта, 1995.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова. 2 клас. -К.: Освіта, 1995.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова. 3 клас. - К.: Освіта, 1995.
- Методика викладання української мови в початкових класах
- Методика викладання української мови як науки
- Форма наукових досліджень і участь учителів у їх проведенні
- Мета,особливості і структура курсу методики мови
- Наукові основи методики початкового навчання української мови
- Психолого-педагогічні основи початкового навчання рідної мови
- Принципи, часткові методи і прийоми методики викладання рідної мови
- Засвоєння звукової системи української мови у взаємозв’язку з графічною
- Аналітико-синтетичного методу навчання грамоти
- Прийоми звукового аналізу
- Основні періоди й етапи навчання грамоти
- Особливості структури і методики уроків добукварного періоду
- Букварний період
- Психолого-педагогічні особливості процесу навчання письма шестирічних учнів
- Характеристика рукописного шрифту для навчання письма шестирічних першокласників
- Особливості уроків навчання грамоти в малокомплектній школі
- Тема: Структура уроку букварного періоду.
- Орієнтовні дидактичні структури уроків рідної мови навчання грамоти
- Загальнодидактичні вимоги:
- Спеціальні (методичні) вимоги:
- 1. Повторення вивченого на попередньому уроці.
- 2. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи.
- 3. Ознайомлення з буквою.
- 4. Вправи з читання.
- 5. Робота з підручником.
- 6. Творча робота.
- 7. Підсумок уроку.
- V. Підсумок. Розділ іі Методика класного і позакласного читання
- Читання як навчальний предмет, його завдання
- Освітнє і виховне значення уроків читання. Естетичне виховання на уроках читання
- Наукові засади методики читання в початкових класах
- З історії становлення методики читання. Основний метод навчання дітей читанню
- Завдання уроків класного читання
- Види читання
- Якості читання
- Вироблення якісних ознак читання
- Вироблення навичок швидкого читання
- Вироблення навичок виразного читання Що таке « виразне читання » вчителя?
- Передумови виразного читання учнів
- Шляхи розкриття учням поняття « виразне читання »
- Вимоги до інтонаційного оформлення прочитуваного і декламованого. Прийоми його навчання
- Особливості виразного читання поетичних творів
- Уроки класного читання Типи уроків класного читання. Робота над набуттям свідомого читання
- Уроки ознайомлення з новим твором Визначення мети уроку
- Основні етапи читання
- Підготовка до сприймання твору
- Перше читання твору і перевірка сприймання прочитаного
- Робота над перечитуванням тексту
- Аналіз зображувальних засобів. Застосування цілісного аналізу
- Навчання складати план прочитуваного
- Переказ прочитаного
- Проведення узагальнюючої бесіди, встановлення ідейного змісту твору
- Особливості вивчення творів різних жанрів Методика опрацювання оповідань
- Особливості роботи над казкою
- Особливості роботи над байкою
- Особливості роботи над науково-пізнавальними статтями
- Особливості роботи над віршем
- Уроки узагальнення знань Завдання уроків узагальнення знань
- Підготовка до узагальнюючого уроку і його проведення
- Робота над загадками, прислів'ями і скоромовками
- Облік навичок читання
- 1. Підсумковий етап.
- 2. Бібліотечні уроки (повідомлення творчої групи).
- 3. Перегляд відеозапису фрагменту уроку позакласного читання (Робота з дитячою періодикою, аналіз).
- V. Домашнє завдання.
- Структура уроку позакласного читання
- Уроки зустрічі з книжкою
- Методика вивчення граматики і лексики
- Методи навчання граматики
- Евристичний метод
- Проблемний метод
- Частково-проблемний метод
- Пояснювально-ілюстративний і репродуктивний методи
- Методика формування граматичних понять
- Методика вивчення фонетики і графіки Ознайомлення з особливостями голосних і приголосних звуків
- Вивчення теми « Голосні звуки і позначення їх буквами »
- Вивчення теми « Приголосні звуки. Тверді і м’які приголосні, способи їх позначення на письмі »
- Вивчення теми « Дзвінкі і глухі приголосні »
- Вивчення теми « Склад. Наголос »
- Звуковий і звукобуквений аналізи, методика їх проведення
- Формування уявлень про мову і мовлення
- Формування уявлень про текст
- Урок у 3 класі
- Методика опрацювання елементів лексики Лінгводидактичні основи методики роботи над словом
- Робота над засвоєнням лексичного значення слова
- Робота над усвідомленням прямого і переносного значення слова, багатозначністю й омонімією
- Робота над синонімами
- Наша Батьківщина
- Вивчення антонімів
- Види вправ з лексики й методика їх проведення
- Хто кричав?
- Значення і завдання роботи над вивченням морфемної будови слова
- Вивчення основи слова і закінчення
- Вивчення кореня слова
- Вивчення префікса
- Вивчення суфікса
- Методика вивчення частин мови
- Система вивчення іменника
- Формування загального поняття про іменник
- Методика вивчення числа іменників
- Методика вивчення роду іменників
- Методика вивчення відмінювання іменників
- Система вивчення прикметника
- Формування загального поняття про прикметник
- Методика вивчення роду і числа прикметників
- Система вивчення дієслова
- Формування загального поняття про дієслово
- Методика вивчення числа і роду дієслів
- Методика вивчення часових форм дієслів
- Формування поняття про дієвідмінювання
- Вивчення займенника
- Вивчення числівника
- Вивчення прислівника
- Вивчення прийменника
- Морфемний і морфологічний розбори. Методика їх проведення Морфемний розбір
- Морфологічний розбір
- 1. За дидактичною метою
- 3. За характером розумових операцій
- 4. За формою навчальної діяльності
- 5. За діяльністю учнів
- 6. За рівнем самостійності
- 7. Цікаві вправи з граматики
- Значення знань з синтаксису в початкових класах
- Вироблення початкових уявлень про речення і його будову
- Формування поняття про речення
- Вивчення типів речень за метою висловлювання й за інтонацією
- Робота над засвоєнням понять «основа речення», «головні члени речення»
- Робота над засвоєнням синтаксичного зв’язку між членами речення
- Вивчення однорідних членів речення
- Ознайомлення зі складним реченням
- Види вправ із синтаксису й пунктуації
- Орфографія як предмет вивчення
- Орфографія як предмет вивчення. Поняття про орфограму
- Граматичний і антиграматичний напрями в методиці навчання орфографії
- Психологічна природа орфографічної навички
- Аналіз лінгвістичної природи написань
- Залежність методики від лінгвістичної природи написань
- Вивчення фонетичних написань
- Вивчення морфологічних написань
- Вивчення семантичних написань
- Вивчення історичних написань
- Методика роботи над орфографічним правилом
- Умови успішного формування орфографічних навичок
- Орфографічні вправи Системність вправ
- Види вправ
- Орфографічний розбір та його види
- Словникова робота в процесі навчання орфографії
- Вимоги до уроків навчання орфографії
- Значення формування умінь літературної вимови
- Особливості й умови становлення літературної вимови
- Методика формування умінь літературної вимови
- Навчальні диктанти
- Способи виправлення помилок у контрольних диктантах
- Аналіз опрацювання помилок
- Норми оцінювання результатів диктантів
- Орієнтовний обсяг письмових робіт з рідної мови
- Оцінювання контрольних письмових робіт
- Розділ V Методика опрацювання розділу "Мовленнєва діяльність".
- Аудіювання на уроках української мови
- 2. Наявність у тексті нових (незнайомих) слів.
- Рекомендації вчителеві початкових класів щодо організації процесу аудіювання
- Використання методів і прийомів роботи з метою розвитку зв'язного мовлення Загальна характеристика методів, прийомів та форм роботи над зв'язним мовленням
- "Мозаїка"
- Розвиток діалогічного мовлення у школярів на уроках української мови
- Оцінювання.
- Теми для діалогів
- Прийоми навчання зв'язним висловлюванням
- Мотивація мовлення. Типи мовленнєвих ситуацій.
- Прийоми активізації мовленнєвої творчості
- Уміння розкривати тему і основну думку висловлювання
- Спостереження за зв’язком між змістом тексту і заголовком
- Усвідомлення теми і головної думки власного висловлювання
- Уміння збирати матеріал для висловлювання
- Розвиток сприймання, мислення і мовлення у їх взаємозв’язку
- Збирання матеріалу на основі спостережень за дійсністю
- Добір матеріалу за картиною
- Добір матеріалу за текстом
- Уміння систематизувати зібраний матеріал (структурно-композиційні уміння)
- Формування уявлень про семантико-композиційну структуру тексту
- Мовні засоби зв’язку речень у тексті
- Слова, найважливіші для вираження думки
- Виділення мікротем у власному висловлюванні. Складання плану
- Уміння знаходити потрібні мовні засоби у висловлюваннях різник видів
- Особливості роботи з розвитку зв'язного мовлення
- Аспекти роботи над зв'язним мовленням
- Особливості підготовчої роботи до написання твору
- 1. Створення емоційного фону до написання твору
- 2. Збирання фактичного матеріалу
- 3. Робота над лексикою
- Балакуни
- Робота з антонімами
- Робота з порівняннями
- Робота з фразеологічними зворотами
- 4. Складання плану творчої роботи
- Орієнтовна структура уроку з розвитку мовлення (написання твору)
- Оцінювання письмових творчих робіт (переказів і творів)
- Критерій оцінок такий:
- Критерії форми оцінювання учнівських переказів і творів
- Оцінювання письмових творчих робіт (переказів і творів)